Bilgilendirme Yazıları

Doktorumuzun Yazıları

Doktorlarımızın Yazıları

Propolis ile Gripten Korunma

Kış aylarında grip salgınlarına neden olan  influenza virüsün 3 tipi vardır (A,  B ve C). A ve B tipi insanlarda hastalığa neden olur. Grip virüsü kendini sürekli değiştirir. İnfluenza A veya B tipinde meydana gelen küçük antijenik değişiklikler mevsimsel salgınlara yol açan yeni influenza A veya B suşlarının ortaya çıkmasına neden olur.

İnfluenza tip A’da daha büyük antijenik değişiklikler olabilir, bu da büyük pandemilere (kıtalar arası salgın) neden olabilir, mesela en son 2009 yılında domuz gribi adı verilen influenza tip A H1N1 ile pandemi olmuştur. Damlacık yoluyla bulaşan virüs 1 ila 4 gün içerisinde belirti verir. Hastalık ani başlayan yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı, kuru öksürük, bulantı kusma ile seyreder.

Ağır ve riskli vakalrda  alt solunum yolu enfeksiyonu, ensefalopati, miyokardit,  eye sendromu ve sekonder bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. 5 yaş altında risk faktörü  olmayan çocuklarda influenza ciddi oranda hastaneye yatış gerektirir.  Grip virüsünden korunmak için son baharda uygulanan grip aşısı mevcuttur. Ayrıca propolis gibi bazı doğal maddeler vücut direncini artırarak gripten korunmamıza yardımcı olabilir.

Propolis, ağaçların kabukları, yaprakları ve bitki salgılarından bal arıları tarafından toplanan yapışkan bir maddedir. Propolis bal arılarının kovan girişini davetsiz misafirlerden korumak ve kovanda istenmeyen mikroorganizmaların gelişmesini önlemek amacıyla kullanır.

Karmaşık kimyasal yapısı, farmakolojik ve iyileştirici özellikleri nedeniyle propolis , arılar tarafından üretilen çok güçlü doğal bir ürün olarak kabul edilmektedir.Propolis, in vitro ortamda influenza virüsüne karşı öldürücü etki göstermekte. Profilaktik olarak alınan propolis vücut direncini yükselterek virüse karşı koruma sağlar.